Totalne proteze i oralna higijena
Nakon svakog pranja zuba, sa ogledalom koje povećava dobro pregledajte zube i bravice koje treba da budu savršeno čiste. Na taj način možete provjeriti da li se neke bravica slučajno odlijepila ili je neki luk ispao iz ležišta. Ako primjetite bilo kakve nepravilosti, odmah se javite svom stomatologu.
Govor sa totalnom protezom može biti neobičan u početku i može se dogoditi da pojedine riječi teško izgovarate. Sve će biti jednostavnije nakon malo vježbe, a proces navikavanja možete ubrzati tako što ćete čitati naglas dok ste sami i ponavljati problematične riječi dok ih ne savladate.
Vaša proteza može se pomjerati ili skliznuti dok kašljete ili se smijete. Ukoliko se to dogodi, možete ju nježno vratiti na staru poziciju tako što ćete diskretno i nježno zagristi i progutati pljuvačku.
S vremena na vrijeme treba podložiti totalnu protezu kako bi sto bolje stajala i vršila ravnomjeran pritisak na desni na kojima stoji.
Ako imate protezu vaš stomatolog će vas posavjetovati koliko često trebate dolaziti na pregled. Uobičajeno je jednom u šest mjeseci do godinu dana.
Budući da je proteza ’strano tijelo’ u vašoj usnoj šupljini moguće je da će se u početku proizvoditi više pljuvačke nego što je uobičajeno dok je nosite. To će se vremenom smanjiti a proces možete olakšati tako što ćete uzeti mentol ili neku tvrdu bombonu od kojih ćete morati češće gutati.
Kako biste jeli što jednostavnije dok nosite protezu, u početaku, uzimajte manje zalogaje i obavezno koriste ,ravnomjerno, obje strane vilice.
Fiksne proteze i oralna higijena
Trebate posebno paziti šta jedete kada nosite protezu. Preporučuje se da izbjegavate ljepljivu hranu poput sušenog voća, karamela ili žvakaće gume koji se lako mogu zalijepiti za protezu tako da ih je kasnije teško ukloniti.
Dok nosite protezu važno je da koristite konac za čišćenje zuba. Bilo bi dobro da kupite konac koji je posebno prilagođen za korištenje na zubima sa fiksnom protezom.
Pripremite si u jednoj maloj torbici set koji će sadržavati četkicu za zube, pastu za zube, konac za zube, vosak i balzam za usne. Nosite taj set uvijek sa sobom i održavajte redovno zube i fiksni aparat.
Ako jedna od žica na protezi iskoči nema potrebe da paničite. Nemojte ju pokušavati vratiti na položaj ili saviti zato što ćete tako samo pogoršati stanje. Umjesto toga, prekrijte sve oštre dijelova sa voskom te otiđite što prije kod stomatologa.
Keramicke bravice (bijele) mogu se sa vremenom umrljati. Iz tog razloga je važno da izbjegavate hranu koja najčešće boji zube kao što su cvekla, borovnice ili sok od grejpa.
Iako je pranje zuba dva puta dnevno standardna preporuka za oralnu njegu, ukoliko nosite protezu važno je da perete zube nakon svakog obroka, čak i poslije manje užine.
Obavezno koristite pastu za zube koja sadrži fluorid.
Kada je riječ o zubnoj tehnici ortodonti preporučuju pranje od gingive prema izvici zuba, u kratkim, kružnim pokretima, a vodite računa i o tome da dobro očistite prostor oko fiksnog aparata.
Koristite interdentalne (međuzubne) četkice, kako biste dobro oprali prostor između zuba i u uglovima bravica aparata.
Dobro je i posle svakog pranja zuba, usta ispirati antibakterijskim rastvorom za higijenu usne šupljine, jer održava zdravlje desni i smanjuje mogućnost razvoja infekcija. Ukoliko u nekom trenutku nemate pri ruci set za održavanje oralne higijene, do prvog pranja jednostavno operite zube vodom!
Za zdrave zube
Za izbjeljivanje zuba van stomatološke ordinacije možete koristiti i smjesu napravljenu od sode bikarbone, limunovog soka i vode. Prvo operite zube ovom mješavinom, a zatim ih operite pastom za zube, što bolje rezultate.
Za izbjeljivanje zuba van stomatološke ordinacije možete koristiti i smjesu napravljenu od sode bikarbone, limunovog soka i vode. Prvo operite zube ovom mješavinom, a zatim ih operite pastom za zube, što bolje rezultate.
U svakodnevnoj ishrani ne zaboravite konzumirati dovoljnu količinu proteina, jer oni pomažu u izgradnji snažne zubne gleđi i zdravih desni. U hranu bogatu proteinima spadaju pasulj, mahunarke, riba, meso, jaja, sjemenke, mliječni proizvodi, žitarce i tofu.
Kako biste provjerili da li vam je dah dovoljno svjež poližite površinu vašeg dlana i pomirišite ga dok je još uvijek mokar. Ako osjetite neki neugodan miris to znači da je vrijeme za žvakaću gumu ili mentol bombonu.
Trebate čistiti zube vašeg novorođenčeta svakog dana. Kada zubi tek izrastu očistite ih tako što ćete ih nježno obrisati štapićem za uši.
Djeca mlađa od dvije godine ne bi trebala koristiti pastu za zube. Umjesto toga koristite vodu kako biste očistili zube djeteta.
Znamo da je voda generalno važna za zdravlje zato što podstiče proizvodnju pljuvacke. Voda je generalno mnogo zdravija i bolja za vaše zube od pića sa visokom dozom šećera i gaziranih pića.
Fluorid pomaže u ojačavanju zubne površine tako da nema razloga da ga ispirete nakon što operete zube povremeno. Iako vam se to može učiniti čudno, ponekad može biti dobro da ne isperete pastu sa zuba a bolje je da to uradite naveče prije spavanja nego ujutro.
Ako želite očuvati zube pijte što više čaja. Zeleni i crni čaj sadrže polifenole a to su komponente koje mogu uništiti bakterije ili usporiti njihov rast sudeći po istraživanjima.
Dok pijete neku tečnost u kafićima ili restoranima bilo bi dobro da koristite slamku. Na ovaj način šećerna pića kao i pića koja sadrže kiselinu ne dolaze u direktan kontakt sa zubima.
Sir stimuliše proizvodnju pljuvačke tako da je odličan za održavanje zdravlja zuba. Osim toga, poput drugih mliječnih proizvoda on sadrži kalcijum, kazein fosfate i vitamin D, a to su sve sastojci koji mogu pomoći pri jačanju zuba.
Izbjegavajte korištenje zuba za bilo šta osim žvakanja hrane. Ukoliko ih koristite kako biste skinuli čepove sa boce ili otvorili neko pakovanje rizikujete da ih ozbiljno oštetite ili čak slomite.
Hrskava ili čvrsta hrana može prirodno čistiti vaše zube dok ju jedete. Neki od prirodnih čistača zuba su jabuke, sirova mrkva i celer.
Dugotrajna upotreba flašica za bebe može ozbiljno da naškodi zdravlju zuba vaših mališana.
Ako već morate da koristite žvakaće gume onda bi trebalo da budu bez šećera.
Sto česće pojedite jabuku, bar jednom dnevno. Grizite je.
Krvarenje desni može da ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem. Stoga, nemojte to ignorisati.
Zdrav osmijeh je mnogo važniji od savršenog osmijeha!
Vi obavljate najvažniji stomatološki posao: redovnom i pravilnom oralnom higijenom.
Cink je takođe mineral koji se nalazi u pljuvačci. Dokazano je da pomaže u sprečavanju nastanka zubnog plaka i razvoja bakterijskih infekcija desni i usne šupljine. Možete ga pronaći u namirnicama poput grejpa, crvenog mesa, sjemenu bundeve, tikvicama, pečurkama, potom u mahunarkama i tamnoj čokoladi.
Jod je mineral koji se u organizmu nalazi u vrlo malim količinama koje su dovoljne da bi bio efikasan. Pomaže u očuvanju zdravlja zubi jer olakšava apsorpciju kalcijuma, koji je, kako je već pomenuto, od izuzetne važnosti za zdravlje cijelog koštanog sistema. Igra važnu ulogu za noramalan rad štitne žlijezde, čija disfunkcija dovodi do brojnih problema u metabolizmu. Da biste osigurali dovoljnu dozu dozu joda jedite školjke, morske alge, bijeli luk, sjeme susama, i razumne doze jodizirane soli.
Fluorid obično koriste stomatolozi, a sadrži ga i većina pasti za zube te predstavlja presudan faktor za očuvanje zdravlja zubi i desni. Redovnom upotrebom, dovodi do stvaranja zaštitnog sloja zuba čime se čuva zubna gleđ, a moguće ga je naći i izvan stomatološke oridinacije. Da biste uključili više flora u ishranu potrebno je da pijete vodu i crni čaj, ali i da jedete morske plodove.
Kalijum, poznat i kao vitamin K, važan je za očuvanje zdravlja kostiju jer blokira određene supstance u tijelu koje bi mogle dovesti do pucanja koštanog tkiva. Ne samo da štiti od slabljenja koštanih struktura time i vilice, važan je i za zgrušavanje krvi. To znači da ukoliko imate problem sa krvarenjem desni, kalijum će doprinijeti zaustvaljanju krvarenja i bržem zarastanju rana. Mahunarke, tamno zeleno povrće, jogurt, mlijeko, sir, banane i avokado sadrže visoke koncentracije kalijuma.
Željezo je presudno za zdravu krv i odgovarajući nivo crvenih krvnih zrnaca, koja pomažu jačanju imunog sistema time i adekvatnom odgovoru organizma na različite bolesti i infekcije. Da biste očuvali vaš imuni sistem, time i cjelokupno zdravlje, jedite hranu bogatu željezom kao što su jaja, morski plodovi, crveno meso, hljeb i žitarice koju su obogaćene mineralima i svo zeleno lisnato povrće.
Vitamin E vezan je za sprečavanje nastanka parodontalne bolesti i to tako što smanjuje upalne procese i djeluje kao antioksidant. Da biste uključili hranu bogatu vitamom E, savjetujemo konzumiranje oraha, različitih sjemnki, biljna ulja, pšenične klice, zeleno povrće, ribu i avokado.
Vitamin D je veoma važan za vaše oralno zdravlje, jer između ostalog ,omogućava apsorpciju kalcijuma. Ovaj vitamin se oslobađa sunčanjem i to 15-tak minuta dnevno, a nalazi se i u nekim namiricama poput mlijeka, jaja i ribljeg ulja.
Kalcijum je mineral čija su pozitivna svojstva po zdravlje zuba odavno poznata i to sa dobrim razlogom! Zubi i kosti vilice u velikoj mjeri sadrže kalcijum, koji ih čini zdravim i jakim, a ukoliko se ne unosi u dovoljnim količinama, tijelo će automatski crpiti zalihe ovog minerala iz kostiju što dovodi do njihovog pucanja. Da bi ste to izbjegli savjetujemo hranu bogatu kalcijumom kao što je svo zeleno povrće poput špinata, blitve, potom brokoli, sardine, bademi, mahunarke, ostrige i naravno mlijeko i mliječni proizvodi.
Vitamin C je, takođe, od izuzetne važnosti za očuvanje zdravlja desni. Ako ga nema dovoljno, dolazi do promjena u tijelu zuba i u vilici, zbog čega može doći do klimanja i ispadanja zuba. Takvo stanje obično prati i krvarenje desni. Dakle, u redovni jelovnik uvrstite hranu kao što su slatki krompir, paprika, brokoli, borovnice, pomorandže i jagodičasto voće koji obiluju vitaminom C.
Vitamini B kompleksa, naročito B2 i B5, odgovorni su za zdravlje usne šupljine i sprečavaju nastanak ranica na unutrašnjoj strani obraza. Ukoliko ustanovite da imate zapaljenje desni, osim posjete stomatologu, u ishranu uključite namirnice koje su bogate B vitaminima. Pileće i crveno meso, riba, mliječni proizvodi, špinat i bademi obiluju vitamima B grupe, posebno B2 i B5.
Pozitivna svojstva mrkve obično se vezuju uz dobar vid, ali manje znana činjenica kazuje da je vitamin A, koji se nalazi u ovom povrću, od presudne važnosti za očuvanje zdravlja desni i usne šupljine. Vitamin A pomaže u očuvanju zdrave mukozne membrane koja prekriva desni i usnu šuljinu, čineći je manje podložnu infekcijama i oboljenima.
Organizam je jedna cjelina tako je svježe voće i povrće najbolji izbor i kada je riječ o zdravlju vaših zuba. Šećer, nakon konzumiranja, oslobađa kiseline koje štete zubima i dovode do karijesa, a kiselo voće, kafa i čajevi stvaraju zubne naslage.
Najbolje piće za vaše a time i oralno zdravlje, je voda! Uzimanje bar jedne čaše vode, nakon svakog obroka, pomoći će vam u održavanju vaših zuba i usne duplje čistim između dva pranja.
Interesantno
Današnja verzija paste za zube prilično je nova i postoji samo 100 godina! Prva pasta za zube koristila se u antičkoj Grčkoj i pravila se od mješavine pudera od korala, alabastera, talka i čak i željezne hrđe.
Prvi zubar na svijetu bio je Hesi-Re iz Egipta. On je popravljao zube starim Egipćanima prije čak 5000 godina!
U prosjeku peremo zube oko 40-70 sekundi dnevno što uopšte nije dovoljno. Minimalno preporučeno vrijeme za pranje zuba je oko 2 minute.
Prva četkica za zube nastala je oko 5000 godina prije nove ere. Bila je napravljena od grančica.
Razlog zašto imamo umnjake leži u našoj praistoriji. Stručnjaci smatraju da su umnjaci nastali zato što su ih praistorijski ljudi koji su imali mnogo veće vilice trebali kako bi mogli lakše žvakati hranu poput sirovog mesa.
Ljudi tokom života imaju samo dva seta zuba- mliječne i trajne zube. Nakon što vam izrastu vaši trajni zubi dobro se brinite o njima!
Ne postoje dvije osobe na svijetu koje imaju identične zube. Vaši zubi su jedinstveni poput otisaka prstiju tako da na njih trebate biti ponosni!
Ako ste dešnjaci onda ćete žvakati hranu sa desne strane. Ako ste ljevaci veće su šanse da ćete hranu žvakati na lijevoj strani.
Da li znate zašto krokodili širom otvaraju usta dok se odmaraju? Rade to kako bi bi im tzv. krokodilske ptice mogle uletiti u usta i očistiti zube.
Zubi su najtvrđa supstanca u vašem čitavom organizmu. Gleđ je mineral tvrd poput kamena.
Zečevi, vjeverice i glodari imaju zube koji nikada ne prestaju da rastu. Zbog vrste hrane koju žvaću, poput orašastih plodova, lišća ili kore drveta zubi im se „troše“, a priroda je to riješila na jednostavan način.
Četkice za zube, slične današnjim, potiču iz Kine. Na zapadu su se pojavile tek u 18. vijeku, a sve do početka 20. vijeka koristili su ih samo bogati slojevi društva. Prva električna četkica za zube proizvedena je u SAD-u 1938. godine.
Zubi se obično pojavljuju prije kod djevojčica nego kod dječaka.
Svi znamo da pravilno raspoređeni zubi sinonim su za predivan osmijeh kod ljudi. Ipak koliko god vam zvučalo čudno to je istina - u Japanu se krivi zubi zvani „yaeba“ smatraju idealom lepote!
U istraživanju koje je sprovedeno 2003. godine 34% tinejdžera i 42% odraslih izabralo je četkicu kao prvi izbor od 5 izuma bez kojih ne bi mogli da žive.
Stomatolozi preporučuju četkanje zuba minimalno dvije minute. U prosjeku osobe četkaju zube samo 48 sekundi.
Većina životinja zapravo ne obolijeva od karijesa. Razlog je vrlo jednostavan, životinje žvaću tvrdu i grubu hranu, kao što su kosti ili drveće koji im pomažu da njihovi zubi budu čisti. Ali, imajte na umu da nemaju prirodni mehanizamu borbi protiv karijesa, te ukoliko imate kućne ljubimce nikako im nemojte davati da jedu slatkiše!
Žirafe nemaju gornje prednje zube. Kao i ljudi, ova dugovrata životinja ima ukupno 32 zuba ali većina njih je postavljena na zadnjoj strani usne šupljine. Usne i dugački jezik, žirafe koriste kako bi prihvatile lišće i grančice te ih potom žvakale zubima raspoređenih u zadnjem dijelu vilice.
Da li ste znali da se starost delfina određuje po zubima. Kao i drveće, sa starenjem delfini dobijaju nove slojeve na zubima na osnovu kojih se određuju njihove godine. Zubi kod ove morske zivotinje su trajni, ali ih delfini ne koriste za žvakanje pošto nemaju mišiće u vilicama.
Kod stomatologa
Suzdržite se od pirsinga na usnama i jeziku, jer je previše mogućnosti za različit broj infekcija koje u nekim slučajevima mogu izazvati veće zdravstvene probleme!
I još jedan savjet, stomatolog će jako cijenti da prije nego što dođete na pregled izbjegnete konzumiranje bijelog luka.
Nakon upoznavanja, prva stvar koju ljudi pamte na drugoj osobi su oči, potom zubi i treća je kosa. Zanimljiva činjenica je da ljudi mnogo više novca troše na kosu, nego na zube i njihovo zdravlje.
Mnogi pacijenti su zabrinuti zbog izlaganja X zracima jer misle da na taj način stvaraju preduslove za nastanak malignih oboljenja. Međutim, činjenica je da ste nakon samo jednog sata boravka napolju izloženi radijaciji u većem stepenu nego prilikom snimanja svih zuba zajedno. Stomatolozima rendgenski snimak pomaže da se adekvatno posvete rješevanju svih problema, posebno onih koja se ne vide golim okom.
Naposlijetku, birajte ljekara koji će biti dio stručnog tima za brigu o vašem zdravlju, i ne zaboravite da oralno zdravlje utiče na cjelokupno zdravstveno stanje vašeg organizma. Izaberite ljekara i pouzdanog savjetnika koji će biti dovoljan stručan i koji će vas motivisati na redovnu brigu o zdravlju vaših zubi.
Da biste pronašli pravog stomatologa, nemojte biti stidljivi i posjetite sve zubare koji se nalaze na vašoj listi. Važno je da se upoznate sa stomotologom, kao i cijelim timom stomatološke ordinacije. Unaprijed pripremite istoriju vašeg stomatološkog zdravlja, a nije na odmet da napravite i spisak pitanja o svim detaljima koji vas zanimaju.
U potrazi za pravim stomatologom, vjerovatno ćete primjetiti različite reklame na inetrnetu, u novinama, ili će vam neke od njih stizati u poštansko sanduče. U novije vrijeme različite oglase možete pratiti i putem društvenih medija, ali ne zaboravite da je svako iskustvo individualno i da bi sud o izboru stomatologa trebao biti baziran na vašem vlastitom iskustvu.
Jako je važno da o stomatologu kog birate, razmišljate dugoročno. Ne kao o nekome ko će vam samo očistiti zube, nego kao o svom ljekaru koji će voditi brigu o oralnom zdravlju vas i vaše porodice. Izbor pravog, stalnog, stomatologa pomoći će vam da se osjećate prijatno, ali i da stvorite naviku za redovne posjete stomatološkoj oridinaciji.
I ne zaboravite, posjetite vašeg stomatologa najmanje dva puta godišnje. Temeljno čišćenje i redovan pregled je dobar put za kvalitetno zdravlje vaših zuba. Stomatolog će redovnim kontrolama biti u prilici da otkrije potencijalne probleme i na vrijeme reaguje adekvatnim metodama liječenja.
Oralna higijena
Kada je u pitanju pasta za zube, postoje mnogo važnije stvari od ukusa ili bijeljena zuba. Bez obzira koji brend paste za zube birate, obratite pažnju da sadrži fluorid. On je glavna supstanca u borbi za oralno zdravlje, a njihova upotreba u proizvodima pasti za zube koji se mogu naći na tržištu je strogo kontrolisana.
Znate već da je generalna preporuka pranje zuba najmanje dva puta dnevno. Ipak, mnogi od nas i dalje zanemaruju ili zaboravljaju večernju higijenu. Međutim, ne zaboravite na pranje zuba, čak i kad ste najumorniji, jer je to način da očistite vaše zube i usnu šupljinu od bakterija koje se skupljaju tokom dana!
Ključ dobrog oralnog zdravlja su redovni stomatološki pregledi. Ne zaboravite da vas rano uočavanje potencijalnih problema ili prevencija može poštedjeti dugotrajnog liječenja, a neredovni odlasci kod stomatologa i ne briga o zdravlju vaših zuba dovodi i do gubitka zuba i drugih zdravstvenih problema.
Uvijek je pravo vrijeme da unesete promjene u svom životu i razmislite o zdravim životnim navikama. Uredan život, dobra i kvalitetna hrana, izbjegavanje cigareta i alkoloha pozitivno će uticati na cjelokupno stanje vašeg organizma, uključujući zube i desni.
Svakodnevno održavanje oralne higijene podrazumjeva pranje zuba četkicom za zube. Međutim, ukoliko želite da unaprijedite svoju oralnu higijenu, interdentalna četkica je savršen izbor. Dizajnirane su tako da mogu očistiti prostor između zuba, a možete ih kupiti u različitim veličinama i na taj način ih prilagoditi vašim potrebama.
Nakon što ste počeli sa upotrebom konca za zube može vam se dogoditi da vaše desni počnu da krvare. Budite bez brige, ova pojava je potpuno normalna, a krvarenje će prestati nakon što vaše desni budu zdravije. To ćete postići redovnom oralnom higijenom koja podrazumjeva svakodnevnu upotrebu konca za zube.
Perite zube najmanje dva puta dnevno, ujutro i naveče, a svako pranje zuba trebalo bi da traje minimum dvije minute.
Najprije operite spoljašnju, zatim unutrašnju stranu zuba i na kraju grizne površine.
Večernje pranje zuba sprečava nastanak plaka, bolesti zuba i desni. Za pravilnu oralnu higijentu stomatolozi čak savjetuju pranje zuba dva puta tokom večeri, jednom odmah nakon večere i drugi put pred odlazak na spavanje.
Jako je važan i izbor odgovarajuće četkice za zube, a stomatolozi preporučuju četkice srednje veličine, ultra soft tvrdoće, kako biste jednakim kvalitetom mogli da operete sve zube, uključujući i kutnjake sa obje strane.
Vodite računa i o higijeni vaše četkice za zube, što znači da je dobro operete toplom vodom nakon svake upotrebe i potom da je ostavite da se osuši. Najbolje je da istovremeno imate dvije četkice koje koristite naizmjenično. Ni u kom slučaju nemojte koristiti tuđe četkice za zube.
Redovno koristite konac za zube, jer samo pranje četkicom nije dovoljno. Na ovaj način možete spriječiti nastanak bolesti desni i doprinijeti ukupnom zdravlju vaših zuba.
Trudnoća
Lokalni anestetici koji se koriste prilikom popravka ili vađenja zuba su u potpunosti sigurni za trudnice i njihove bebe.
Veliki broj stvari izaziva nagon na povraćanje tokom trudnoće, posebno ukus ili miris paste za zube, što utiče na održavanje higijene usne duplje. Kako bi imali kontinuitet u prethodno stečenoj rutini, predlažemo da pokušate promijeniti pastu za zube, četkicu ali i da pokušate ispirati usnu duplju vodom prije pranja zuba.
Kada posjećujete stomatologa trebate ga obavezno obavijestiti da ste drugom stanju. Važno je i da ga obavijestite ukoliko koristite neku vrstu medikamenata kao što su riblje ulje, prenatalani vitamini ili neki drugi suplementi.
Budući da trudnoća utiče na hormone normalno je da češće dolazi do osjetljivosti zuba i desni. Kako biste ublažili simptome odaberite četkicu sa nježnim vlaknima koja neće iritirate vaše zube i desni i izbjegavajte veoma tvrdu, vruću ili hladnu hranu kako biste izbjegli nelagodu.
Kako biste očuvali zube tokom trudnoće trebate izbjegavati slatka pića i hranu. Mnogo bolje je da umjesto toga pijete dosta vode i jedete zdravu hranu kao što su voće i povrće.
Zubi vaše bebe počinju se razvijati između trećeg i šestog mjeseca trudnoće. U tom periodu trebate konzumirati veće doze kalcijuma, proteina i vitamina A,C i D kako biste pomogli rastu bebinih zuba.
Najbolji savjet za održavanja zdravlja zuba tokom trudnoće: pijte dosta vode iz česme! Ona sadrži visoku dozu fluora koji će spriječiti kvarenje zuba i ne škodi razvoju bebe.
Trudnoća može negativno uticati na zdravlje vaših zuba, zbog čeka je važno da već od prvih mjeseci obavljate redovne kontrole kod vašeg stomatologa. Za početak možete primjetiti da vam krvare desni, što je posljedica hormonskih promjena koje se dešavaju u drugom stanju.
Stomatološki tretmani su potpuno sigurni tokom trudnoće. Ukoliko sumnjate da bi neki od postupaka liječenja mogao loše uticati na vaše ili zdravlje vaše bebe, porazgovarajte sa ljekarom o tome. Dosadašnja istraživanja su potvrdila da tokom trudnoće treba izbjegavati mijenjanje amalgamskih plombi zbog potencijalno štetnog delovanja žive.
Takođe, nauka je dokazala da nije tačna teorija da ćete za svaku trudnoću koju imate, uslijed nedostatka kalcijuma, izgubiti bar po jedan zub.
Poznato vam je da je trudnoća stanje tokom kojeg morate izbjegavati loše navike, poput cigareta i alkohola. Uz ostale zdravstvene probleme pušenje i alkohol mogu ugroziti formiranje i naposlijetku ukupno zdravlje zuba vaše nerođene bebe.
Tokom trudnoće vodite računa o zdravoj i uravnoteženoj ishrani, bogatoj vitaminima i mineralima, koja će obezbjediti sve što je potrebno za zdravu trudnoću i pravilan razvoj bebe. Za zdrave i jake kosti, time i zdrave zube posebno se preporučuje hrana bogata kalcijumom, kao što su mlijeko, sir i drugi mliječni proizvodi.
Da li ste znali?
Kokos ima antibakterijsko dejstvo i može služiti u prevenciji protiv karijesa i oboljenja desni.
Pod sportskim povredama se računaju i izgubljeni zubi čiji broj dostiže i do 5 miliona godišnje.
Životni vijek pupoljaka zaduženih za čulo ukusa je u prosjeku 10 dana. Pomoću njih naš jezik razlikuje četiri osnovne vrste ukusa: gorko, slatko, slano i kiselo.
Vlasnik najvrijednijeg zuba je Isak Njutn, čiji je zub 1816. godine u Londonu prodan za 3 633 dolara, što bi danas iznosilo oko 35 700 dolara i nekome je poslužio kao ukras, budući da se od njega napravio prsten.
Kada bi dinosaur slomio ili ostao bez zuba tada bi mu izrastao novi.
Ako ste trebali popraviti zub u 19. vijeku zaputili biste se do, ni manje ni više, nego brijača! Prvi zubari bili su brijači/hirurzi koji su tada bili jedini eksperti za alatke za sječenje a samim tim i jedini profesionalci koji su u to vrijeme mogli vaditi zube i obavljati neke druge jednostavne procedure.
Zubi ajkula su u stvari krljušti. To je razlog zašto im oni mogu rasti neograničeno.
U Koreji se umnjak naziva još i „ljubavni zub”. Ovaj naziv dobio je kao referenca na tinejdžersko doba i muke koje sa sobom donosi prva ljubav.
U Guinness-ovoj knjizi rekorda zabilježeno je da je najveći ljudski zub imao 18- godišnji Indijac Urvil Patel iz Vadodara. Nakon što je zub izvađen izmjereno je da je dugačak 3.67 centimetara.
Prije razvoja moderne stomatologije postojalo je malo korisnih tretmana za liječenje zuba. Svaka zemlja imala je sopstvene čudne metode saniranja zubobolje a jedna od najbizarnijih potiče iz Njemačke gdje su ljudi u srednjem vijeku ljubili magarca kako bi smanjili bolove.
Ljudi koji piju tri ili više čaša gaziranog pića tokom dana imaju 62% više karijesa i ostalih bolesti zuba u odnosu na one koji nemaju ovu lošu naviku.
Zubni gledj je najčvršća supstanca u ljuskom organizmu.
Djeca se smiju i do 400 puta na dan, a odrasli svega 15 puta dnevno!
U dentalnom plaku se nalazi više od 300 različitih vrsta bakterija.
Zubni otisak je različit kod svakog čovjeka i kao takav potpuno jedinstven, baš kao i otisak prsta!
Da li ste znalu da zubi nisu kosti, iako su bijeli, tvrdi i sadraže kalcijum. Za razliku od kostiju, zubi ne mogu sami da zarastaju i mnogo lakše se oštećuju.
Jedna od najboljih namirnica za vaše zube je- sir. Budući da stvara zaštitni sloj, sir je proizvod koji štiti zube od propadnja.
Poznato je da je crno vino neprijatelj bjeline zuba, ali mnogo veću štetu mogu da naprave kari sos, balzamiko i kečap!
Žene se smiju više od muškaraca, a djeca se smiju u prosjeku 26 puta više od odrasle osobe.
Jedan od nacionalnih praznika Kine posvećen je zubima i slavi se 20. septembra.
Prvi zubar na svijetu Hesi-Re živio je u Egiptu prije 5 000 godina, a prva žena stomatolog registrovana je 1852. godine u Švedskoj i zvala se Amalia Assur.
Ljudski organizam tokom prosječnog životnog vijeka proizvede oko 25 000 kubnih metara pljuvačke, što je količina koja bi bila dovoljna za dva prosječna bazena. Pljuvačka ima višestruku ulogu u našem organizmu, a između ostalog pomaže prilikom varenja hrane i štiti zube od štetnih bakterija.
Tokom života čovjek u prosjeku potroši 38.5 dana na pranje zuba.
Odrasli ljudi imaju 32 zuba, psi 42, mačke 30, a žirafe uopšte nemaju gornje zube. Iako je mala, glava puža može da ima nevjerovatnih 25 000 zuba.
Postojeća verzija paste za zube postoji tek stotinu godina. Da bi očuvali zdravlje zuba Stari Grci su koristili koralni puder, alabaster pa čak i gvožđe.