U pauzama između redovnih kontrola kod ginekologa i opremanja dječije sobe ne zaboravite posjetiti i vašeg stomatologa.
Postoje različiti simptomi uzrokovani trudnoćom, budući da tijelo prolazi kroz velike promjene tokom perioda od devet mjeseci, a ni usna duplja nije izuzetak. Promjene na desnima i zubnoj gleđi ne moraju nužno aludirati na nova oboljenja, već ukazivati na postojeće. Posjeta stomatologu ne samo da je sigurna, ona se preporučuje radi što boljeg opšteg stanja majke i djeteta u periodu razvoja ploda od embriona do novorođenčeta.
Za početak, potrebno je stomatologu reći da ste trudni ili da sumnjate na trudnoću. Takođe, ne treba da izostavite ni podatke o hroničnim i akutnim oboljenjima, ali ni one o upotrebi medikamenata. Ukoliko vas brine upotreba lokalnog anestetika koji se koristi prilikom popravke zuba, možete biti mirni – on je u potpunosti siguran i za vas i za vašu bebu.
Najčešći simptomi koji se javljaju u trudnoći, a povezani su sa dentalnim poremećajima su sljedeći:
Trudnički gingivitis
Hormonalne promjene koje se dešavaju u trudoći mogu dovesti do upale desni ostavljajući ih tako otečenim i bolnim, a ni pojava krvarenja prilikom pranja zuba nije rijedak slučaj.
Povećan rizik od gubitka zuba
Trudnice su manje imune na pojavu karijesa iz više razloga. Jedan od uzroka je jutarnja mučnina i direktno djelovanje kiseline na zubnu gleđ, ali i unos veće količine ugljenih hidrata od one na koje je žena navikla.
U prevenciji ovog problema se preporučuje istrajnost u higijenskim navikama usne duplje, redovno korištenje konca za zube i pranje zuba.
Trudnički tumori
Kod nekih žena je moguća i pojava tkiva nazvanog „trudnički tumor“, lokalizovanog na desnima i najčešće tokom drugog tromjesečja. Nije riječ o tumoroznom tkivu, već o otocima koji se obično nalaze između zuba. Ovo stanje se povezuje sa plakom, a manifestuje se krvarenjem i tkivom koje izgleda poput maline.